3 lip 2016

"Cukrzyca typu 2 Przewodnik dla chorych" - wyd. PZWL.

Witam,


Drugi poradnik dotyczący zdrowia z jakim się zapoznałam od wydawnictwa PZWL to Cukrzyca typu 2 Przewodnik dla chorych. Autorzy: Anna Duda-Sobczak, Andrzej Gawrecki, Agata Juruć. 
Rok wydania 2016.

Sama nie choruję na tą chorobę (odpukać), ale mam w rodzinie osobę, która choruje. Z cukrzycą da się żyć, tylko trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad dot. diety jak i ogólnego dbania o siebie. Kontrolować cukier, łykać odpowiednie dawki leków i być pod opieką lekarza.


Opis:
"Coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Coraz silniej tryb życia i styl żywienia sprzyjają zapadnięciu na tę chorobę. Coraz więcej leków o zróżnicowanych mechanizmach działania ma do dyspozycji diabetolog. Podstawowym elementem leczenia pozostaje jednak zmiana stylu życia. 
Oto właściwy kierunek: 
- zwiększyć aktywność fizyczną, 
- zmniejszyć masę ciała, 
- ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii.
 W jaki sposób i dlaczego? Odpowiedzi na czasie udzielają specjaliści z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu"


Nowoczesne źródło wiedzy o cukrzycy typu 2. Objaśnia mechanizm choroby i terapię. Uprzystępnia zasady żywienia. Zawiera przykładowe jadłospisy. Spośród poradników adresowanych do polskiego czytelnika wyróżnia się tym, że zgodnie z aktualnym stanem wiedzy przybliża:
- psychologiczne aspekty jedzenia i motywację do odchudzania
- znaczenie chorób współistniejących
- zasady zwiększaniu wysiłku fizycznego
- znaczenie super żywności i substancji słodzących.


Moja opinia:
Poradnik przybliża nam najistotniejsze kwestie związane z cukrzycą. Opisane są dokładnie najważniejsze zagadnienia na temat tej choroby, które sam pacjent, jak i też osoby które mają w rodzinie kogoś chorego powinny wiedzieć. Tak jak na zdjęciach, które zrobiłam poradnik jest napisany w sposób czytelny, zrozumiały i z ilustracjami, które pomagają zobrazować Nam istotne sprawy. W książce podoba mi się rozdział na temat planu zdrowego odżywiania. Co prawda w szkole uczyłam się o białkach, tłuszczach czy węglowodanach, jak też o witaminach - ale ten poradnik ma wszystko ładnie i w skrócie dość dobrze opisane. Ciekawym rozdziałem jest też temat jak schudnąć, co jeść a co należy unikać. W podrozdziałach są pisane też 'ciekawostki' czyli krótkie definicje, badania na temat o jakim wcześniej była mowa.


Nie dajmy się chorobie, jaką jest cukrzyca choć jest to dość popularna choroba w dzisiejszych czasach. Dużo zależy od jedzenia jak i Naszego trybu życia. Nie zaniedbujmy się, ruch i dieta to wcale nie takie zło jakby się komuś wydawało. Wystarczy wdrożyć na co dzień zdrowe nawyki żywieniowe, spacery, biegi itp. 


Mam nadzieję, że ten przewodnik dla zdrowych osób, będzie wskazówką jak nie doprowadzić się do tej choroby, a dla chorych będzie dobrą lekcją i pomocą jak radzić sobie na co dzień i żyć normalnie. 


pozdrawiam,

Donna

3 komentarze:

  1. najbardziej zainteresowałaby mnie rozdział o odchudzaniu, nigdy nie miałam mierzonego poziomu cukru ale wydaje mi się, że wszystko jest ze mną ok.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym ją poczytała , na pewno byłabym mądrzejsza o ten zbiór informacji :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Taki tryb życia jest godny naśladowania i zdrowe osoby też powinny co nieco o nim wiedzieć.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...