10 lis 2017

Sportowe kalorie czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców wyd. PZWL.

Witam,


W Szkole Podstawowej byłam najlepsza w klasie z w-fu, od małego lubiłam więc sport i ćwiczenia. Mój tata natomiast trenował skok o tyczce, ma nawet pamiątkowe dyplomy, jednak wybrał inną karierę zawodową, ale gdyby wtedy pozostał na treningach i zajął się tym zawodowo, dzisiaj byłby sportowcem być może o większych lub mniejszych sukcesach. Przeglądając co nowego w wydawnictwie PZWL natrafiłam na książkę/poradnik o Sportowych kaloriach, czyli zdrowa dieta dla młodych sportowców autorki Iwony Bates. 


W dzisiejszych czasach o zwycięstwie w sporcie decydują często drobne przewagi: ułamki sekund, centymetry, pojedyncze punkty. Chcąc osiągnąć sukces zawodnik musi dbać o każdy drobiazg, a odżywianie to przecież nie tylko energia i siła, ale przede wszystkim zdrowie. Tylko osoba w pełni zdrowa może osiągnąć maksimum swoich możliwości. Prawidłowa dieta polega na różnorodności naturalnych produktów spożywczych. Konieczne jest regularne jedzenie i nawadnianie organizmu, dbanie o właściwe proporcje węglowodanów, białka i tłuszczu. Konieczne jest też docenienie naturalnych źródeł witamin, minerałów i unikanie szkodliwych pokarmów. Książka jest wyjątkowa, bo napisana o sprawach oczywistych i trudnych w bardzo przystępny sposób. Wyjaśnia czym dla sportowca są białka, węglowodany, błonnik, witaminy i minerały, dlaczego warto jeść regularnie i co pomaga zregenerować organizm po treningu. Jest praktycznym poradnikiem pokazującym co jest zdrowe lub nie i wyjaśnia dlaczego. Uczy jeść świadomie, pokazuje, że zdrowa żywność jest pyszna, a przygotowanie prostych zdrowych posiłków może być świetną zabawą. Znajdziecie w niej wiele przystępnych cenowo, gotowych przepisów na pyszne dania i przekąski, które znakomicie odżywią organizm młodego sportowca. Książka napisana została z myślą o młodych sportowcach, którzy na serio traktują treningi, chcą być w idealnej formie i osiągać coraz lepsze wyniki na zawodach. Jest też skierowana do rodziców, trenerów i nauczycieli wf, by pokazać młodym sportowcom jak powinni dbać o zdrowie i kondycję, wspierać ich upór i konsekwencję na treningach pokazując, że sportowe kalorie, pomogą osiągnąć im wymarzony sukces.


Opinia:
Książka zainteresowała mnie już po opisie, po zapoznaniu się z nią uznałam, że jest to najlepsza książka jaką do tej pory miałam okazję przeczytać, jeśli chodzi o tak konkretne zagadnienia o pożywieniu. Napisana w sposób prosty i łatwy dla czytelnika. Nie ma tu pojęć akademickich, sformułowanych trudnych regułek, a jasno i rzeczowo jak można najprościej przekazać wiedzę o prawidłowym żywieniu, treningach, diecie itp. Książka ta nie ma żadnych nudnych rozdziałów! Liczne tabele, schematy, rysunki ułatwiają zrozumienie zagadnień. Oprócz mini wykładów o witaminach, tłuszczach, białku, czy węglowodanach, znajdziemy jadłospis na każdą porę roku wow :)

 [Przykład na zdjęciu]

Znajdziemy proste, smaczne i zdrowe przepisy np. na desery. Dowiemy się co jeść przed i po treningu. Dlaczego woda jest tak ważna dla zdrowia i wiele innych ciekawych zagadnień dot. tego co należy jeść, by sprawność fizyczna, treningi i sportowe kalorie przyczyniły się do jak najlepszych wyników w dziedzinie jaką trenujemy.Prostując ja sportowcem nie jestem, ale zwracam uwagę na zdrowe kalorie, lubię od czasu do czasu iść szybkimarszem, pojeździć na rowerze, czy poskakać na skakance. Tak pozytywnie się zmęczyć i robić mini małe treningi, a później przygotować coś wartościowego i odżywczego do zjedzenia. Wiem, że to nie dużo, ale systematyczne ruszanie się i zdrowe posiłki sprawiają, że czuję się dobrze, jestem zdrowa. Nie tylko sportowcom polecam ową pozycję, ale wszystkim, bo każdy zasługuje na dobre samopoczucie, zdrowie i dobre smaczne posiłki, które w tej książce są tak przekazane, że większość przepisów każdy potrafi zrobić. 


A Wy co robicie kiedy za oknem świeci słoneczko, pomimo jesiennej temperatury? Leżycie pod kocem, czy aktywnie hartujecie swoje organizmy na świeżym powietrzu?pozdrawiam,

Donna

3 komentarze:

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...