24 lis 2016

Bezpieczeństwo i jakość żywności wyd. PWN

Witam,Lubię czytać poradniki i w takiej literaturze ostatnio jestem zaczytana, ale trudno mi takie książki streszczać, bo jak wiadomo nie ma tu 'akcji' jak w powieściach, tylko konkretna dziedzina/tematyka na dany temat i zagadnienia z tym związane. Kolejna książka, z którą się zapoznałam to:
 Bezpieczeństwo i jakość żywności - Stanisław Kowalczyk, wyd. PWN. 


"Pierwsza na rynku polskim praca, która w wieloaspektowy sposób przedstawia zagadnienia związane z bezpieczeństwem i jakością żywności. Tematyka ta należy obecnie do jednego z głównych nurtów rozważań w obszarze współczesnych problemów rozwoju gospodarki światowej. Globalizacja ukształtowała nowe struktury ekonomiczne, włączając w nie także sferę agrobiznesu i wyżywienia. Konsekwencją tego stanu rzeczy są zarówno zjawiska i tendencje pozytywne, jak i groźne procesy negatywne. Do takich należy przede wszystkim wzmożone zjawisko oszustw żywnościowych i w efekcie utrata bezpieczeństwa żywności. Ma to swój wymiar zdrowotny, związany z walorami odżywczymi żywności i ich utratą w wyniku skażenia oraz ekonomiczny, polegający na pozyskaniu nieekwiwalentnej w stosunku do kosztów nabycia wartości użytkowej w następstwie zakupu żywności zafałszowanej"


"W książce przedstawiono ważne dla współczesnego wytwórcy oraz konsumenta zagadnienia, jak koncepcje bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia, suwerenność żywnościowa, jakość żywności, jej fałszowanie oraz obrona żywności przed działaniami o charakterze bioterrorystycznym. Praca zawiera unikatowe rozważania na temat systemów bezpieczeństwa żywności na świecie, modeli ryzyka w tym obszarze, skali fałszerstw żywnościowych na świecie, w tym koncepcję tzw. drugiej fali oszustw żywnościowych, sformułowaną na bazie analizy wykazu ponad 700 znaczących incydentów żywnościowych z ostatnich 200 lat. Rozważania te są uzupełnione prezentacją wybranych, znaczących inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa na świecie tak w wymiarze międzynarodowych (Codex Alimentarius), jak i regionalnym (System RASFF), wreszcie krajowym. Autor proponuje również działania, jakie powinny być podjęte na szczeblu globalnym i regionalnym, by zapewnić bezpieczeństwo żywności współczesnemu konsumentowi"


Kilka słów ode mnie:
Przeraziła mnie w książce tematyka związana ile to pojawiło się różnych znaczących incydentów żywnościowych, jakie pojawiły się w latach 1828- 2015 ile to osób zmarło, zatruło się czy ucierpiało z powodu jedzenia przez fałszowanie i oszustwa żywnościowe. Przecież to żywność jest najważniejszym dobrem dla czowieka, by mógł żyć i to ona zaspakaja przecież potrzeby jedzeniowe ludzi. Książka zawiera 7 rozdziałów, ale to już we wstępie zapoznajemy się z zarysem o czym będą poszczgólne rozdziały. W książce jest dużo skrótów, w tym też nie polskich, więc nieraz trudno było mi się połapać (oczywiście, skróty i znaczenie było wyjaśniane 'drobnym maczkiem') Dziedzina dość specyficzna, skomplikowana (zwłaszcza przy ustawach, skrótkach), ale ogólnie książka wciąga do czytania. 


Następne książki z wydawnictwa PWN i PZWL, które zawitały do mnie w ostatnim miesiącu - jak zwykle tematyka różna i poradnikowa. Mam nadzieję, że do końca roku się z Nimi zapoznam, a na pewno jedną wykorzystam do gotowania, która jest super! ale póki co nic nie zdradzę ;) 

pozdrawiam,

Donna

5 komentarzy:

  1. Poradników wiele nie przeczytałam, ale taki o żywności to pewnie każdemu by się przydał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubie książki o żywieniu, polecam Ci książki Beaty Pawlikowskiej o takiej właśnie tematyce :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałabym ją pewnie wyrywkowo, bo poradniki nigdy nie wciągają mnie na tyle, żeby przeczytać je od deski do deski.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...