31 maj 2018

Korzystanie z masek antysmogowych przez cały rok - dlaczego jest takie ważne.

Witam,


Dziś nieco mniej kosmetyczny temat, który chciałam poruszyć, ale równie ważny dla zdrowia, w sumie dla urody też i całego dobrego samopoczucia. A o czym będzie? Zapraszam:

Ostatnio w moim mieście już po raz drugi (bo wcześniej rok temu) palił się zakład Zagospodarowania Odpadów. Oczywiście jest to tragedia i przykra sytuacja, ale skutki tego zdarzenia odczuwane są cały czas przez zanieczyszczone powietrze. Kłęby dymu, które już ustąpiły, zapach, piekące oczy, ciężkie oddychanie i wiele wiele innych czynników, nie mówiąc o ciągłym myciu okien z pyłu i kurzu to tylko taka cząstka skutków tego zdarzenia. Niby nie mieszkam w dużej aglomeracji i nie jestem narażona na smog, to i tak jest to powód do zmartwień o czyste i świeże powietrze. Chciałabym poruszyć krótko i na temat co możemy zrobić dla swojego zdrowia, by oddychało Nam się lepiej w czasie katastrof lub kiedy czyste i świeże powietrze przestaje być czyste i świeże.


Ktoś może powiedzieć po co taki temat w majowe dni prawie czerwcowe letnie, bo aktualnie też okres grzewczy jest za nami i smog nie występuje tak intensywnie jak w zimie, ale warto być przygotowanym na wszystko, niż później narzekać "mądry polak po szkodzie" gdy coś się stanie. 
Jak możemy sobie pomóc w lepszym oddychaniu? To jest dobre pytanie. Jedyny sposób jaki przychodzi mi do głowy to zaopatrzenie się w maski antysmogowe. 
Ja nigdy takich masek nie kupowałam, ani nie miałam z nimi styczności. Oczywiście, pierwsze co zrobiłam to szukanie wiadomości na ich temat w internecie - wyszukałam informacje i punkty sprzedaży takich masek, jeśli i Wy jesteście kochani zainteresowani tym tematem to maski antysmogowe miamed można kupić w aptekach również w aptekach internetowych. Tak naprawdę nigdy nie wiemy co i kiedy będzie wisiało w powietrzu, a przecież ono jest tak ważne dla Nas wszystkich.


Czy maski antysmogowe można używać w lecie?
Czy tylko kojarzone są z okresem grzewczym i kiedy jedzie się np. do Krakowa? (bo Kraków 'słynie' ze smogu, jak innych 10 miast najbardziej zagrożonych w Polsce) 

Tak jak najbardziej używanie masek antysmogowych jest wskazane przez cały rok!!! Trochę o tym poczytałam i nieco się tym przeraziłam. Smog tworzony jest przez zanieczyszczenia, takie jak: pyły i gazy pochodzące z zakładów przemysłowych, spalin samochodowych i produktów ich przemian w warunkach wzrostu temperatury wraz z wysokością. To co mnie też przeraziło to to, że wdychanie SMOGU jest porównywalne do palenia papierosów. Dziennie lub rocznie wdychając zanieczyszczone powietrze „wypalamy”, w największych polskich miastach ponad 10 dziennie i ponad 3,6 tysiąca rocznie. Dla kogoś kto nie pali papierosów, to jest świadome trucie się - niestety.


Warto też przypomnieć, że przed Nami zbliżające się lato, to czas zagrożeń dla lasów, ze względu na susze, szybkie pożary, dymy, więcej akcji ratowniczych, a tym samym więcej unoszących się zanieczyszczeń w powietrzu. Dla lepszego zdrowia maska antysmogowa w tych dniach jest nieunikniona. Na szczęście są one w wersji dla dorosłych i dla dzieci, więc o rozmiar nie ma się co martwić. Tak nie wiele, a tak wiele możemy zrobić dla swojego zdrowia zakładając maskę na twarz (dziwnie to zabrzmiało :D ale wiemy o co chodzi :)

Na koniec mini wykład jakie są zagrożenia wynikające z długotrwałego wdychania toksycznego powietrza:
źródło: miamed.pl

Czy ktoś z Was używa takich masek, kiedy odczuwa zanieczyszczone powietrze?
pozdrawiam,

Donna


3 komentarze:

  1. Myślę że warto założyć taką maskę chociażby sezonowo gdy ludzie częściej palą w domach

    OdpowiedzUsuń
  2. ja na szczęście mieszkam na wsi i pod lasem, mamy dobre powietrze a smog znam tylko z opowiadań na szczęście

    OdpowiedzUsuń
  3. jeszcze nie kupilam ale nie wykluczam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...