17 lip 2017

Co nas drażni, co nas wkurza - wyd. PWN.

Witam,


W końcu znalazłam chwile by zapoznać się z książką od wyd. PWN Co nas drażni, co nas wkurza...
Autor: Flora Lichtman, Joe Palca, Tłumacz: Olga Siara
Książka z dziedziny psychologii, która stała się bestsellerem i aktualnie jest na promocji w ksiegarnia.pwn.pl Książka daje do myślenia i uważam, że warto ją chociaż przejrzeć.


Według prognoz International Programs Center przy U.S. Census Bureau, 24 września 2010 roku o 19:32 czasu uniwersalnego populacja świata wynosiła 6 870 906 129 ludzi. Ta liczba robi wrażenie. Oznacza bowiem, że 24 września 2010 roku istniało ponad 6,8 miliarda opinii na temat tego, co jest najbardziej irytującą rzeczą na świecie.

Zgrzyt paznokcia po tablicy.
Kruszenie styropianu.
Zaplątany kabel od słuchawek.
Głośna rozmowa telefoniczna w autobusie.
Mlaskanie przy jedzeniu.
Przedświąteczny tłum w galerii handlowej.


Istnieją dźwięki, zapachy i zachowania innych ludzi, które budzą w nas ogromną irytację. Jedyną rzeczą, której wówczas chcemy, jest natychmiastowe przerwanie drażniącej sytuacji. Jak to się dzieje, że nie możemy znieść takich drobiazgów? Dlaczego rzeczy, które nie mają w gruncie rzeczy większego znaczenia, drażnią nas i denerwują? Joe Palca i Flora Lichtman sięgnęli do badań i teorii by wyjaśnić, dlaczego na niektóre bodźce reagujemy silną awersją.Z książki „Co nas drażni, co nas wkurza” Czytelnik dowie się:
· dlaczego cechy, które na początku wydawały nam się atrakcyjne w nowym partnerze, z czasem zaczynają nas irytować
· jak to się dzieje, że niektórych dźwięków nie potrafimy zignorować i jak to wykorzystują służby medyczne i porządkowe
· z jakiego powodu prowadzenie badań naukowych nad wydzieliną skunksów jest szalenie skomplikowane
· oraz w jaki sposób naukowcy denerwują badanych, by zdobyć wiedzę o działaniu „zirytowanego” mózgu.


Wydzielina skunksa, która kojarzy nam się z zapachem zepsutego jedzenia, zgrzyt paznokci na tablicy, który kojarzy nam się z krzykiem – te irytujące bodźce mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Nieprzyjemne doznania łączą się w ich przypadku z reakcjami awersyjnymi, wykształconymi w toku ewolucji, żeby utrzymać nas przy życiu. Czynniki, które budzą w nas irytację, kojarzą nam się z czymś, czego organizm każe nam unikać, dlatego wyzwalają silną reakcję. To kwestia pomylonej tożsamości – nie potrafimy rozróżnić prawdziwego zagrożenia od czegoś, co je naśladuje.


Opinia:
Każdego czasami coś wkurza i drażni, nie znam takiego człowieka co by nie narzekał i ze wszystkiego był zadowolony. Każdy się wkurzał, wkurza i będzie wkurzał - taki jest świat i życie i tego nie zmienimy. Jednych będzie wkurzało coś jednego, drugich coś innego. Czytelnik, który bierze po raz pierwszy ową książkę do ręki, może być już podrażniony jej bardzo neonową, jaskrawą pomarańczową oprawką. Zdjęcie tego tak nie oddało, ale na żywo oprawka 'bije po oczach' Tył oprawki znów może kogoś wkurzyć, bo jest pisany do góry nogami :P nie wiem czy to celowo czy jak... hehe, ale na pewno przyciąga to uwagę i jest takim małym szczegółem. Co do treści książki -  jest to z jednej strony zabawna książka i lekko się ją czyta, a z drugiej wydobywa się taka mądrość i coś takiego inteligentnego. Początek książki dla mnie był niezrozumiały, te wszystkie przedmowy, wstępy itp. nie umiałam się w tym odnaleźć, więc pomyślałam, że ta książka będzie książką z serii nudnych, nieciekawych i taka nijaka. Pomyliłam się, bo im dalej czytałam już konkretne rozdziały tym książka robiła się fajniejsza i zabawna. Każdy rozdział był o innym jakby zagadnieniu, podawał inne przykłady rozdrażnienia, wkurzenia i to wszystko sprawiało, że po przeczytaniu już ogólnie książki można analizować to co Nas do tej pory wkurzało, a tak naprawdę jest codziennyaspektem Naszego życia. A Was co najbardziej wkurza?
Uliczny korek? Latająca mucha? 
Splątane słuchawki?
😃😃😃


pozdrawiam,

Donna

6 komentarzy:

 1. Kruszenia styropianu nie cierpię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też !TE ILUSTRACJE I NAPISY SĄ SUPER, MNIE WKURZA PARKOWANIE MOJEGO CHŁOPAKA :)
   Kochana, będę Ci bardzo wdzięczna jeśli znajdziesz chwilę i odwiedzisz mój blog oraz klikniesz w linki w najnowszym poście z NewChic. z góry Dziękuje. Przepraszam za ten spam.

   Usuń
 2. Fajna ksiazka, chetnie bym ja przeczytała, ale nie kupiła xD

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio to mnie wszystko wkurza :) Jakieś takie gorsze dni mam..

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie wygląda ta książka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...