25 mar 2022

Płeć i mózg, Historia przekręconych faktów. Ciekawa literatura faktu, wyd. W.A.B.

Witam,



Czasem lubię poczytać coś innego, np. literaturę faktu, bo można się dowiedzieć fajnych ciekawostek, więc jeśli jesteście ciekawi świata z dziedziny nauki, jak i różnych ciekawostek o człowieku jak działa jego mózg, to myślę, że ta książka o której dziś napiszę, będzie dla Was.  

Czy wiecie, że pół godziny stresu wystarczy, żeby niektóre obszary w mózgu zmieniły płeć z męskiej na żeńską i odwrotnie? Ja np. o tym nie wiedziałam - a jednak! Dlatego dziś przychodzę do Was kochani z ciekawą polecajką książkową, która 1 lutego 2022 miała swoją premierę.

A książka nosi tytuł - Płeć i mózg, Historia przekręconych faktów, którą przełożyła Agnieszka Szling, wydawnictwo W.A.B, a patronat medialny to psychologia dla Ciebie Sens.

Koncepcja męskiego i kobiecego mózgu nawiązuje do popularnego poglądu, który głosi, że mężczyźni i kobiety pochodzą z różnych planet.


Książka ma 4 części, a poszczególne rozdziały bardzo szybko się czyta. Są bardzo wciągające.
- część I płeć i mózg,
- część II ludzka mozaika,
- część III co jest złego w gender,
- część IV w stronę świata bez płci

Od pokoleń uczono nas, że mózgi kobiet i mężczyzn różnią się w istotny sposób. Zgodnie z tym mitem kobiecy mózg ma rozbudowane ośrodki komunikacji i emocji oraz jest przystosowany do odczuwania empatii. W męskim mózgu dominują ośrodki seksu i agresji i jest on przystosowany do budowania systemów. Ta teoria dostarcza zgrabnego biologicznego wyjaśnienia większości tego, z czym spotykamy się w codziennym życiu. Wyjaśnia, dlaczego kobiety są postrzegane jako bardziej wrażliwe i emocjonalne, podczas gdy mężczyźni jako bardziej agresywni. 

Ale czy to rzeczywiście prawda?

Według neurolożki, profesor Daphny Joel, tak nie jest. W książce przedstawia śmiały i przekonujący argument, który całkowicie obala pojęcie płciowych mózgów. Opierając się na przełomowych wynikach własnych badań i najnowszych dowodach naukowych, profesor Joel wyjaśnia, że ​​każdy ludzki mózg jest w rzeczywistości unikalną mieszanką – lub mozaiką – cech „męskich” i „żeńskich”.


Do książki podeszłam pozytywnie i nie ukrywam, ale zaczytałam się i to był dobrze spędzony czas na czytaniu. Trochę tu typowo naukowego języka, ale nie przytłacza to w czasie czytania. Sporo tu jednak naukowych materiałów, które na końcu książki są w przypisach (może to kogoś przestraszyć, że tego jest tak dużo, niemal na kilkanaście stron, nie mniej jednak ja uważam, że książka została w ten sposób bardzo dobrze merytorycznie napisana, z uwzględnieniem istotnych wiadomości). Autorki Daphn Joel i Luba Vikhanski podeszły więc do tematu i przekazu treści będąc dobrze przygotowanym.
Zanim zaczęłam czytać tą literaturę, zawsze byłam ciekawa jak to jest z tym mózgiem kobiecym, a męskim, bo przecież nie da się ukryć ale różnią się od siebie w sposobie myślenia na niemal każdej płaszczyźnie życia. Przyjęło się, że mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus. Czy aby tak jest na pewno?
Tu w książce zaobserwowałam, że w treści duży nacisk jest, aby nie określano człowieka na podstawie płci, czy mózgu. Czemu to chłopcom nieraz czasem trzeba pomagać w jakiś prostych czynnościach, a dziewczynki zrobią to szybciej i same? Czemu niektóre zawody mogą wykonywać mężczyźni, a nikt nie widzi kobiet na typowo męskich stanowiskach pracy? Czasem więc sama płeć nie ma więc znaczenia. Krótko podsumowując: jeśli chcecie poznać intrygujące wiadomości nad współczesnymi badaniami nad mózgiem, warto sięgnąć po tą literaturę.

Na koniec kilka słów o autorach książki:

prof. Daphna Joel – profesorka psychologii i neurobiologii na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Swoje doświadczenie neurobiologiczne połączyła z zainteresowaniem naukami o płci. Badaniami, w których neguje istnienie „mózgu męskiego” i „mózgu kobiecego”, zrewolucjonizowała myślenie o płci biologicznej, płci kulturowo-społecznej oraz mózgu.

Luba Vikhanski – dziennikarka i wielokrotnie nagradzana autorka publikacji popularnonaukowych. Jest autorką trzech książek, w tym Immunity: How Elie Metchnikoff Changed the Course of Modern Medicine, która została bardzo dobrze przyjęta przez Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne. Pracuje w Instytucie Nauki Weizmanna. Mieszka w Izraelu.


„Płeć i mózg” to fascynujące spojrzenie na naukę o płci, na jej historię i przyszłość.

Kto już czytał lub ma w planach?



pozdrawiam,
Donna


3 komentarze:

  1. Witam serdecznie ♡
    nie czytałam, ale po twojej fantastycznej recenzji mam ten tytuł w planach :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...