4 paź 2020

Sęk w tym. Stolarka dla początkujących - poradnik autorki Kasi Sawko.

Witam,



W dzisiejszym nowoczesnym świecie, kobiety potrafią nieźle zaskoczyć swoim niespotykanym hobby, pracą, czy umiejętnościami. Niekiedy jesteśmy wręcz podziwiane i oklaskiwane przez innych. Są też rzeczy i czynności, że dla niektórych kobiet to coś normalnego i na porządku dziennym, a dla innych raczej typowo męskie zajęcie, styl, czy sposób bycia. 

2 września 2020 roku ukazał się niezwykły poradnik autorstwa Kasi Sawko – Sęk w tym. Stolarka dla początkujących, jest to kontynuacja książki „Wióry lecą" o renowacji mebli. Pomyślimy zaraz na początku: Co kobieta może wiedzieć o takich rzeczach? A no może wiele, dlatego w tym poradniku napisanym w prosty sposób i przedstawiony dla początkujących - stolarka, może wydawać się o wiele łatwiejsza i prostsza, niż jak to ma się w rzeczywistości. Kochani, czy znacie już może ten poradnik lub macie go w swojej domowej biblioteczce? Myślę, że warto mieć taką pozycję, a jeśli nie gustujecie w takich poradnikach to może Wasi Panowie się tym zainteresują? 


Zapach drewna oraz niesamowita satysfakcja z tego, że wykonało się coś samemu. Od oryginalnej ramki na zdjęcie po designerski stolik kawowy. „Sęk w tym” Kasi Sawko to niezwykły poradnik przełamujący stereotyp, że stolarstwo zarezerwowane jest tylko dla nielicznych.


Wiercenie, piłowanie, szlifowanie, wyrzynanie. Tak, to wbrew pozorom zajęcia dla każdego, kto chce się tego nauczyć. I co więcej – nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Większość bohaterów książki Kasi Sawko to na przekór stereotypom właśnie kobiety. „Z radością obserwuję stale rosnące grono miłośniczek i miłośników drewna, którzy zaczynali od półki na zioła, a dziś potrafią zbudować stół, szafę czy regał” – zachęca autorka poradnika.

„Sęk w tym. Stolarka dla początkujących” to książka dla zaczynających od zera. Tych, którzy nie są gotowi na przebrnięcie przez setki stron opisów technicznych w specjalistycznym języku, ale mają w sobie zapał i odwagę do nauczenia się czegoś nowego. Poradnik rozpoczyna się od opowieści osób, które złapały bakcyla stolarstwa. Uczestnicy warsztatów „Wióry lecą” odpowiadają na pytania, za co kochają drewno, jak rozpoczęła się ich przygoda ze stolarstwem oraz jakie są jej efekty. Następne rozdziały porządkują wiedzę dotyczącą gatunków drewna, rodzajów narzędzi stolarskich, a także technik połączeń. Brzmi skomplikowanie? Tylko na początku.

Książka Kasi Sawko przełamuje stereotyp, że stolarstwo to dziedzina zarezerwowana dla nielicznych. Poradnik składa się z 25 instrukcji, krok po kroku opisujących powstawanie wybranych projektów: od oryginalnej ramki na zdjęcie, ozdobnej deski do krojenia, podstawki na laptopa po designerską półkę, lampkę lub stolik kawowy, a nawet piaskownicę, stół ogrodowy, stojak na hamak i domek dla lalek. Od prostych instrukcji po bardziej skomplikowane. Niedoskonałość wykonanego dzieła jest jego największą zaletą.

Kasia Sawko – ma za sobą ponad tysiąc pięćset przeprowadzonych warsztatów stolarskich. Jej kursanci to przede wszystkim osoby bez żadnych stolarskich doświadczeń. Niespełna sześć lata temu pierwszy raz trzymała w ręku piłę, a dziś potrafi umeblować niemal całe mieszkanie. Inicjatorka popularnego projektu „Wióry lecą – stolarka dla kobiet i nie tylko”. W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Buchmann ukazała się książka „Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących”. 


Poradnik ten zaskoczył mnie swoją prostotą oraz tym wszystkim, że kompleksowo jest tu prosto i łatwo wytłumaczone krok po kroku, jak to jest z tą pracą w drewnie. Na licznych rysunkach i grafikach poznajemy podstawowy warsztat stolarski. Jak przy pomocy kilku desek można wyczarować 'sprzęty' domowego użytku. Nie ukrywam, że kilkoma rzeczami się zainspirowałam i po cichu sobie myślę, aby przy pomocy mojej złotej rączki razem wspólnie coś kiedyś pomajsterkować w drzewie. Na pewno z kilku wskazówek skorzystamy. Jest to poradnik dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze stolarką, ale nie wiedzą od czego zacząć. Podoba mi się to, że początek książki to opowieści kilku osób, które przewijały się przez stolarnię, później czytelnik może zapoznać się z wiedzą dotyczącą gatunków drewna, narzędzi i technik połączeń. Nie jest to wcale nudne. Czy wiecie jak powstaje deska? Jakie są to materiały drewnopochodne? Co wchodzi w skład narzędzi stolarskich oraz jak wygląda wyposażenie domowego warsztatu? To wszystko znajduje się w tym pięknie wydanym poradniku, którego stworzyła kobieta. Cieszę, że się są takie osoby z pasją, które podejmują różne wyzwania i czerpią z tego nie tylko radość, ale i chęć pomocy dla innych.



Czy Was zainspirowałam taką pozycją? 
Mnie już na wstępnie zainspirowała Pani Kasia, wydając taki poradnik. Od deski do książki...




pozdrawiam,

Donna

5 komentarzy:

  1. Dla zaciekawionych tematem fajna książka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ojej 🤔 nie próbowałam nihdy stolarki 😅 może kiedyś przyjdzie czas 🤗

    OdpowiedzUsuń
  3. To raczej mnie nie kręci, ale książka pewnie ciekawa dla tych, którzy się tym interesują

    OdpowiedzUsuń
  4. Stolarka az tak mnie niw kręci, ale widze,ze poradnik konkretny i pomocny.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dość rzadki jak na te czasy zawód, ale sama muszę przyznać, że książka naprawdę wciąga, jestem już w połowie :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...