2 lut 2023

Kryptonim skóra - Monika Góra, wyd. W.A.B.

Witajcie,25 stycznia 2023 miała miejsce pierwsza premiera w tym roku, w Wydawnictwie W.A.B. i była to książka/reportaż KRYPTONIM SKÓRA, Moniki Góry.

Monika Góra - reporterka i scenarzystka. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilkanaście lat była związana z telewizją TVN. Jest autorką reportaży prasowych publikowanych w „Dużym Formacie”, magazynie reporterów „Gazety Wyborczej”, i czterech książek non-fiction: Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan? (2019), Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego (ze współautorem Krzysztofem Brożkiem, 2020), Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie? (2021) i Amber Gold. Układ, który oszukał tysiące ludzi (2022).

Czy o brutalne morderstwo został oskarżony niewinny człowiek? To prawdziwa opowieść o bezprecedensowej zbrodni w historii światowej kryminalistyki. Brutalne zabójstwo i oskórowanie Katarzyny Z., studentki z Krakowa.


Książka dla osób o mocnych nerwach, ponieważ niektóre opisy mnie samą mocno przerażały, dlatego osoby wrażliwe muszą wiedzieć na co się piszą... Nawet nie słyszałam o tej historii, która miała miejsce w Krakowie, byłam wtedy jakoś nastolatką, którą nie interesowały wiadomości ze świata przestępczego. To straszne, co dzieje się obok nas.. Straszne co musiała przeżywać rodzina zamordowanej.. Książka naprawdę mocno trzyma w napięciu. Z reguły nie przepadam za morderstwami, bo kto z nas lubi o tym czytać, ale autorka Monika Góra poświęciła na tą publikację naprawdę dużo pracy, więc sam wątek śledztwa wzbudza ciekawość w czytaniu, dlatego zdecydowałam się na ten reportaż.


Katarzyna Z. zaginęła 12 listopada 1998. 4 tygodnie później w śrubę płynącego po Wiśle statku wkręciła się ludzka skóra. Ktoś precyzyjnie zdjął ją z całego korpusu po czym wrzucił do rzeki. Badania DNA wykazały, że szczątki należały do zaginionej kobiety.

Po 4 miesiącach śledczy odebrali telefon od mężczyzny, który twierdził, że zna potencjalnego sprawcę zbrodni. Informacje te spowodowały, że policja zainteresowała się dziwakiem z krakowskiego Kazimierza. Jednak gruntowne przeszukiwania jego mieszkania nic nie dały.

W 2017r. policja zatrzymała Roberta J. tego samego, którego kilkanaście lat wcześniej podejrzewała o dokonanie zbrodni. Szybko okazało się, że śledczy nie mają żadnych bezpośrednich dowodów obciążających mężczyznę, a jedynie poszlaki. Mimo to postawiono mu zarzuty i przez 5 lat przetrzymywano w areszcie, a w 2022 skazano na dożywocie.

Wyrok jest nieprawomocny ‼️

A w tej sprawie ciąg dalszy nastąpi... czekam na kolejną część.


Lubicie czytać takie reportaże w formie książki, kto już czytał tą niedawną premierę?


pozdrawiam,
Donna

1 komentarz:

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...