17 lip 2021

Poznaj skuteczne sposoby na łupież.

Witam,Od lat zmagam się z łuszczycą skóry głowy. Czasem mam dni kiedy łuska zaczyna się więcej łuszczyć - wtedy to brzydko wygląda chociażby na ubraniach. Wygląda to na pierwszy rzut oka jako taki łupież, który sypie się wszędzie. Jednak czy łuszczyca, a łupież to to samo? Nie. Łuszczyca to choroba, która spotyka nie licznych, łupież to chwilowe schorzenie, które lubi powracać. Przybiera on różną postać, np. łupieżu suchego czy łupieżu tłustego. Jak sobie zatem radzić z łupieżem, który może pojawić się u każdego nie zależnie od wieku, płci czy od rodzaju włosów?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście użycie dobrego i sprawdzonego szamponu, ale musi to być szampon przeciwłupieżowy, który pomoże i usunie łupież, a przy tym zadba odpowiednio o skórę głowy.

Poniżej zapraszam Was kochani na krótką definicję łupieżu, oraz kilka polecanych sposobów i produktów, które zwalczają ten problem.

fot. internet

def. źródło: internet
Łupież (łac. pityriasis capillitii) to choroba skóry głowy objawiająca się drobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem.

Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia (głównie M. restricta i M. globosa). Jest to drobnoustrój naturalnie występujący na naszej skórze głowy, jednak w pewnych warunkach może wystąpić jego zbyt duże namnażanie. Zaburzenia pH skóry głowy i jej podrażnienie to idealne warunki do wzrostu tego grzyba.

Pojawia się często u dzieci pomiędzy 6 i 10 rokiem życia, najczęściej jako łupież zwykły. Łupież może dotykać osób w każdym wieku, ale najczęściej stwierdza się go u nastolatków i starszych (szczyt zachorowań – 20 r.ż. i później). Może on prowadzić do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia między 20. a 30. rokiem życia. W miarę łysienia łupież i łojotok ulegają zmniejszeniu. Jest to też schorzenie sezonowe - z największym nasileniem w okresie zimowym, a najmniejszym w lecie.

Inne nazwy medyczne obejmują:
- łupież pospolity owłosionej skóry głowy 
- łupież łojotokowy
- łupież biały złuszczanie się skóry gładkiej, najczęściej kończyn i twarzy

Jak zapobiegać łupieżowi:
- unikanie stresu - stres zawsze osłabia organizm, nasila wtedy większość różnych objawów, a nieraz odbija to się wszystko na włosach, które stają się słabe, wypadające, gdzie przy tym cierpi także skóra głowa. Chora skóra głowy to łupież, łuszczyca, swędzenie, czyli wszystkie przykre dolegliwości itp.
- zbilansowana dieta, witaminy, suplementy diety - to najważniejsze co może być dla Naszego zdrowia. Ja wspomagam się dobrymi naturalnymi witaminami i każdemu to polecam.
- regularne mycie włosów - przy łupieżu należy sięgać po specjalistyczne szampony. Np. dobre produkty możemy spotkać w ofercie marki Dermedic, czy Ducray. Są one łagodne i nie podrażniają wrażliwej skóry głowy. Należy je stosować systematycznie (profilaktycznie) lub zawsze wtedy kiedy pojawiają się pierwsze objawy.
- umiar w stosowaniu produktów do stylizacji - takie produkty, które musimy już użyć, należy je później dobrze zmyć, by nie pozostały resztki na włosach, które je oblepiają i są szybkim źródłem do powstawania wspomnianych wcześniej grzybów.
- masaż skóry głowy - jest to czynność dobra na wszystko, nie tylko na pobudzenie włosów do szybszego wzrostu, ale też działa relaksująco.
- czyszczenie szczotek grzebieni do włosów - o tym chyba nie trzeba przypominać, bo o takie produkty też należy dbać i co jakiś czas wymieniać na nowe.


Kochani, a czy Wy mieliście już problem z łupieżem i jak sobie z tym radzicie?pozdrawiam,
Donna

6 komentarzy:

 1. Nigdy nie miałam takiego problemu. Widuję jednak osoby, którym 'sypie się z głowy'. Warto z tym walczyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie wystarczyl dobry szampon przeciwlupiezowy. Juz nie pamietam nazwy, bo bylo kilka lat temu. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Najważniejsze to dobrze wypłukiwać kosmetyki. Bo nie zawsze to co widzimy, jest łupieżem...

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście nie mam problemu z łupieżem, jednak dobrze wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na szczęście nie mam tego problemu ale wielu ludzi z tym się boryka. Pomocny post.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...