21 gru 2017

Mózg 41 największych mitów wyd. Pwn.

Witam,Nieraz się mówi, że ktoś nie ma mózgu (jeśli zrobi jakąś głupotę, zachowa się niestosownie lub chce pokazać swoją wyższość i pokazać, że on myśli, a ktoś nie) Czasami w telewizji (czy w internecie) lubię oglądać naukowe programu dotyczące ludzkiego ciała - mózg jest chyba jeszcze nie odkrytym do końca narządem. Kiedy więc wydawnictwo Pwn w swojej ofercie wydało książkę Mózg 41 największych mitów autora Christiana Jarrett chciałam ją przeczytać. Nie jest to książka tylko dla lekarzy czy naukowców - każdy może ją przeczytać, kogo trapią jeszcze nieodgadnione teorie na temat mózgu. 


W ciągu ostatnich 150 lat opublikowano prawie dwa miliony prac naukowych poświęconych funkcjonowaniu mózgu. Choć nasza wiedza dotycząca działania tego organu rośnie w dużym tempie, wciąż jednak mózgowe mity trzymają się mocno. W dużej mierze przyczyniają się do tego media, nierzadko krzykliwymi nagłówkami zniekształcając czy wyolbrzymiając znaczenie wyników badań.

Czy rzeczywiście ludzie dzielą się na prawo- i lewopółkulowych?
Czy to prawda, że za doświadczenia religijne odpowiadają płaty skroniowe?
Czy mózg naprawdę działa jak komputer?
Czy to prawda, że im większy mózg, tym mądrzejszy jego właściciel?
Czy rzeczywiście korzystanie z internetu nas ogłupia?

Christian Jarrett mistrzowsko rozprawia się z najbardziej rozpowszechnionymi mitami na temat budowy i funkcjonowania mózgu oraz w przystępny sposób pokazuje aktualny stan wiedzy i badań. Dzięki tej książce nauczysz się krytycznie czytać sensacyjne prasowe doniesienia.

Jeśli wierzysz, że wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu, koniecznie sięgnij po tę książkę!


Książkę tak naprawdę czytałam na raty wieczorami, gdyż ostatnio krucho było u mnie z wolnym czasem. Kiedy leżała gdzieś na regale ktoś z domowników zapytał czemu ją popisałam... Pomazana okładka strony już taka jest oryginalna, więc nikt z małych dzieci czy dorosłych ją tak nie popisał. W księgarni może nie przyciągać więc od razu czytelników, bo okładka strony jest pomazana, ale nie ocenia się przecież książki po okładce ;) Nie wiem co autor miał na myśli z taką okładką, ale ten 'szkic' może też w pewnym stopniu przypominać jak wygląda Nasz mózg. Jak zatem z treścią - czy książka jest ciekawa? bo zazwyczaj zawsze pada takie pytanie - tak! Jest ciekawa, interesująca. Nie zostawiłam jej przecież tylko jak wcześniej pisałam czytałam na raty, bo zawsze gdzieś tam nowy rozdział mnie już ciekawił co będzie dalej i dalej. A każdy rozdział czy mit opisany jest osobno, więc zawsze można wrócić do danego rozdziału czy wybrać coś co będzie się czytało dalej. Budowa mózgu czy też działanie poszczególnych części (elementów) może dla mnie nie jest tak bardzo fascynujące, bo mnie cały czas ciekawiły te mity. Nie mniej jednak z książki i tak dowiemy się jaką rolę pełni mózg oraz jak zmieniał się on na przestrzeni lat, jak się rozwijał.


Wiecie, że mózg wykorzystujemy tylko w 10 %? Czy to mit? Czy prawda?


Dla przykładu podam Wam kilka mitów na temat mózgu: (niektóre są zabawne)
1. Siedliskiem myśli jest serce
2. Mózg rozprowadza po ciele pneumę życiową
3. Komórki mózgowe łączą się w wielką sieć nerwową
4. Siedliskiem funkcji umysłowych są jamy w mózgu
5. Wywiercenie otworu w czaszce uwalnia złe duchy  (??? :D) 
6. Osobowość można odczytać z wypukłości czaszki
7. Choroby psychiczne można leczyć przez odłączenie płatów czołowych.
i wiele wiele innych aż do 41... 


Uważam, że warto przeczytać tą książkę, albo chociaż wybrane #mity. pozdrawiam,

Donna

1 komentarz:

  1. hęęęęę ? duchy :D jeszcze niech napiszą że jest lina która łączy człowieka a raczej jego mózg z duszą i po odcięciu człowiek umiera :P i tak na poważnie znam osoby które w to wierzą :P

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...