4 paź 2018

Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci wyd. Pwn.

Witam,


W dzisiejszych czasach nauka w szkole i nauczanie wygląda zupełnie inaczej niż za moich czasów. Dawniej nie było takiej literatury jak dziś, nie było tylu wydawnictw, czy książek dla dzieci. Uczenie miało wystarczać z podręczników szkolnych czy z lektur. Dziś nieraz zazdroszczę tak rozbudowanej wiedzy, ćwiczeń dla najmłodszych, książek, czy pomocy naukowych. Jednak nie zawsze te piękne wydane książki idą w parze z nauką najmłodszych, bo z tego co zaobserwowałam (będąc na wyjazdach jako wychowawca kolonijny) albo dziecko chętnie się uczy, 'jest zdolne', albo jak grochem o ścianę nie rozumie prostych komunikatów, a wykonanie łatwego ćwiczenia przychodzi mu z trudem. Dlatego od najmłodszych lat warto z Naszymi pociechami wykonywać wiele ćwiczeń, by dziecko rozumiało, a nie uczyło się na pamięć, zgadywało, czy uczyło się na chwile. Gimnastyka mózgu dla dzieci poprzez zabawę to świetna forma nauki i wiedzy. Cieszę się, że wydawnictwo Pwn w swojej ofercie przygotowało dla dzieciaków piękne wydanie książki Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci.


Wydanie: 2018
Autor: Anne Lene Johnsen
Tłumacz: Justyna Czechowska
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: twarda
Data premiery: 15.05.2018


Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, że mózg ludzki rozwija się najbardziej intensywnie w pierwszych latach życia? Dzieci uwielbiają się uczyć i rozwijać swój umysł! W chwili narodzin są kłębkiem możliwości wypełnionym jeszcze nieznanymi umiejętnościami. A rodzic jest pierwszym nauczycielem swojego dziecka. Zadaniem dorosłego jest dostrzeżenie i rozpoznanie tego potencjału u dzieci oraz zrobienie wszystkiego, by mogły one rozwinąć swoje możliwości. Nie zawsze łatwo jest zdobyć wiedzę o tym, co pomoże naszemu dziecku w rozwoju. Ale pomoc w uczeniu się, inspirowanie do rozwijania umiejętności myślenia jest z pewnością ważną cegiełką.

Rusz głową to inspirujący przewodnik po dziecięcym mózgu i kolejnych etapach jego rozwoju. Książka zawiera różnorodne ćwiczenia stymulujące poszczególne obszary mózgu, między innymi te, które odpowiadają za logiczne myślenie, analizowanie informacji, liczenie, czytanie, komunikowanie się, kreatywność. Autorka podaje także wskazówki dotyczące diety, ruchu, zabawek czy miejsca do pracy.

Książka jest kierowana do dzieci w wieku 5–11 lat i rodziców chcących rozpoznać indywidualny potencjał swojego dziecka i wspomóc jego dojrzewanie intelektualne.


W książce znajdziemy wiele przykładów ćwiczeń od prostych, po te bardziej skomplikowane i trudne. Choć książka jest przeznaczona dla dzieciaków od 5-11 lat to myślę, że wszystkie dzieciaki ze szkoły podstawowej z początkowego nauczania świetnie się odnajdą w zadaniach i ćwiczeniach. To ja czasami musiałam się nieco zastanowić nad pewnymi sformułowaniami. Poszczególne ćwiczenia czy łamigłówki świetnie rozwijają w dziecku proces myślenia, kreatywność czy wyobraźnię. To nauka przez zabawę, a nie nauka na pamięć (taką jaką ja znam ze szkoły z lat '90 :/) To nauczenie dziecka koncentracji. Książka podoba mi się, że jest ładnie wydana, kolorowe obrazki, zachęcają dzieciaki do ćwiczeń. Twarda oprawa sprawia, że książkę można podarować jako prezent. Co mnie zaskoczyło, to w książce znajdziemy przepis na bezglutenowe naleśniki - to ważne, bo dieta dziecka powinna być wartościowa, odżywcza z witaminami. Bo z drugiej strony jak dziecko ma się rozwijać, myśleć jeśli napcha się chipsami, ciastkami, lodami czy colą? Czasem myślę, że to rodzice powinni ruszyć głową i mózgiem - też by nie zaszkodziło (oczywiście w kwestii posiłków dla dzieci) Książka ta to również fajna inspiracja, by pobyć z dzieckiem trochę czasu. Sprawdzić jak radzi sobie z ćwiczeniami, zmotywować go by jak najwięcej analizowało, kojarzyło fakty, uczyło się w każdy dzień coraz to nowych nieznanych rzeczy. Wiara we własne dziecko jest najważniejsza.


Jeśli znacie już tą książkę to jak Wam się podoba? 
Czy dzieciaki Wasze są zachwycone? 
Chętnie wykonują ćwiczenia i łamigłówki? 
A jeśli  dopiero się z nią zapoznacie to przyjemnych ćwiczeń z najmłodszymi :) 
pozdrawiam,

Donna

2 komentarze:

  1. Nie mam dzieci, więc nie jestem w temacie. Ale sama nie wyobrażam sobie dnia bez krzyżówek czy sudoku. Mózg trzeba ćwiczyć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomysł fajny. Trzeba w końcu dzieci czymś zająć, a jak może być to jeszcze z korzyścią dla nich tym lepiej.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...