12 gru 2020

Poradnik: Nie rób nic. Jak zerwać z przepracowaniem i zacząć żyć. Wydawnictwo Buchmann.

Witam,12 listopada 2020 miała miejsce premiera książki autorki Celeste Headlee "Nie rób nic. Jak zerwać z przepracowaniem i zacząć żyć". Bardzo ciekawił mnie ten poradnik, kiedy ukazał się już w zapowiedziach, w wydawnictwie Buchmann, ponieważ lubię takie literatury, a także ten tytuł mnie do siebie tak jakoś po prostu przyciągnął. Pracujemy coraz więcej, żyjemy intensywniej i stajemy się coraz bardziej z tego powodu samotni i zatroskani. Staramy się być idealni w każdym aspekcie życia, nie zwracając uwagi na to, w czym jesteśmy dobrzy z natury. Dlaczego wciąż podnosimy sobie poprzeczkę i za czym tak gnamy?

Znajdziemy tu także odpowiedzi na pytania:
- jak skoncentrować się na swoich celach, 
- jak przestać porównywać się z innymi, 
- jak inwestować w czas bezczynności
- i co zrobić, by częściej przebywać z przyjaciółmi i rodziną.


Książka ta wprowadzi również globalne zmiany w Naszym myśleniu, abyśmy mogli przestać sabotować nasze samopoczucie, odłożyć pracę na bok i wreszcie zacząć żyć.

Autorka książki Celeste Headlee to międzynarodowa dziennikarka i ekspertka w dziedzinie konwersacji i komunikacji. Jej wystąpienie na TEDx o tym, jak prowadzić lepszą rozmowę, jest jednym z najlepszych wystąpień TEDx w historii – ma ponad 20 milionów wyświetleń.W niedzielę wieczorem odpowiadamy na służbowe maile. Nieustannie sprawdzamy wiadomości w mediach społecznościowych. Zanim wrzucimy zdjęcie na Instagram, wkładamy energię w to, byśmy wyglądali na nim jak najlepiej. Nie mamy czasu w całości przeczytać artykułów, które nas zainteresowały. Pracujemy wiele godzin, by następnie rzucić się w wir tworzenia naszego perfekcyjnego wizerunku w życiu prywatnym. Siłownia, zakupy, kursy lub studia podyplomowe, nauka języka, a wieczorem obowiązkowa pogoń za tym, by być na bieżąco. Jesteśmy przepracowani, zestresowani, wiecznie niezadowoleni i wciąż podnosimy sobie poprzeczkę. Najwyższa pora zrozumieć, co jest nie tak.„Byłam tak bardzo zajęta, że miałam wrażenie, że praca sprawuje kontrolę nad moim życiem i dyktuje mi wszystkie decyzje. Wiedziałam, że taki stan rzeczy mnie unieszczęśliwia” - pisze Celeste Headlee, autorka książki „Nie rób nic”. „Gdy zdarzyło mi się przez całe popołudnie oglądać w telewizji filmy o potworach, miałam poczucie winy. Byłam przerażona, że ktoś zobaczy, jak siedzę bezczynnie na kanapie i powie, że jestem leniwa. Musiałam zadać sobie pewne trudne pytania”. 

Jak zachować równowagę między swoim życiem zawodowym a osobistym? Oderwać się od pracy tak, by przestać o niej w ogóle myśleć? Pozbyć się poczucia winy i poczuć satysfakcję z należnego nam odpoczynku? Rozwinąć w sobie na nowo zdolność do beztroskiej zabawy? Zwolnić tempo i strzec swoich granic? Zadbać o siebie w czasach, gdy wszechobecny jest kult wydajności?

Autorka „Nie rób nic” zachęca nas do nowego spojrzenia na odpoczynek oraz odkrycia dobrych stron oczyszczającej nasz umysł bezczynności. Udowadnia, że przyzwyczajenia, których się kurczowo trzymamy, są dla nas szkodliwe. Pokazuje, jak zmienić swój sposób myślenia, obalić mit „im więcej, tym lepiej” i przestać gorączkowo porównywać się z innymi.

 Odłożyć pracę na bok, wcisnąć hamulce – i zacząć żyć.


Kochani, ile to razy byliśmy przepracowani - stawialiśmy tylko na krótki odpoczynek, a później ponownie zatracaliśmy się wir pracy. W pracy myślimy o obowiązkach domowych, a w domu myślami jesteśmy już w pracy i tak w kółko. Do tego dochodzą dodatkowe zajęcia, nauka, angażowanie się w projekty, wyjazdy, a gdzieś z boku cały czas jesteśmy uzależnieni od telefonów, social media i żyjemy tak jakbyśmy nie byli sobą, tylko starali się cały czas dorównywać innym. Książka ta podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy kultu wydajności - czy żyjemy po to, by pracować, czy winna jest technologia? Druga część - porzuć kult pracy - jak inwestować w odpoczynek, nawiązuj prawdziwe kontakty, odejdź od biurka oraz ciekawy rozdział poświęcony 'żyj w społeczności, a nie w mediach społecznościowych'. I tu właśnie mi się wydaje, że większość z Nas żyje niestety całymi mediami społecznościowymi - by tylko wykreować w nich idealny swój świat, który mija się z rzeczywistością. Czujemy z każdej strony zazdrość, jak też sami stajemy się zazdrośni, porównujemy się z innymi, dążymy do perfekcjonizmu, nie zwalniamy tempa, a to doprowadza, że cały czas żyjemy pracując. 


Wiem, że nie każdy lubi poradniki - jednak zachęcam Was kochani do zapoznania się z tą lekturą, która powie jak zerwać z przepracowaniem i zacząć żyć. Myślę, że spodoba Wam się wstęp tej książki, który naprawdę daje do myślenia i więcej motywacji do tego, by po prostu odpuszczać i zachęcić się do nowego spojrzenia na odpoczynek i odkrycie dobrych stron bezczynności. Musimy przestać traktować siebie samych jak maszyny, które powinno się napędzać, podkręcać, a zacząć cieszyć człowieczeństwem kiedy nic nie robimy. To dobra książka dla wszystkich pracusiów.
pozdrawiam,
Donna  

20 komentarzy:

 1. Przeczytałabym i poleciła znajomej, która jest pracoholiczką

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam :) też znam osoby, które są pracoholikami

   Usuń
 2. To ciężka sprawa. Byłam kiedyś chorobliwą pracoholiczką i nic mi nie pomagało, żadne wyjaśnienia, dopiero sytuacja zmieniła moje nastawienie do życiai pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko zmienić tryb, kiedy lubimy dużo pracować, ale warto czasem po prostu odpuścić :)

   Usuń
 3. Jeśli chodzi o pracę ponad siły to mam z tym problem, więc książka idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, może warto zmienić podejście i nie pracować ponad siły? :)

   Usuń
 4. Na pewno wiem komu ją polecę, ja osobiście mam odwrotny problem brak chęci do roboty. Ale z tym też idzie sobie poradzić, myślę jednak że to będzie fajny prezent i książka na pewno będzie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj czasami są dni, że nie ma się chęci do pracy :D

   Usuń
 5. Tak, właśnie ja jestem taką osobą, która nie przepada za poradnikami, ale mimo to, widząc gdzieś tę książkę ostatnio, miałam ochotę po nią sięgnąć, bo coś mnie w niej zaintrygowało. A teraz widzę, że i Ty ją polecasz. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście polecam :) Zdaję sobie sprawę, że nie każdy przepada za poradnikami.

   Usuń
 6. Premiera tej książki kompletnie mi umknęła. Wiem komu by się przydała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że komuś ten poradnik polecisz :)

   Usuń
 7. Wydaje się ciekawa. Być może uda mi się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ta książka jest ciekawa :) Fajnie by było, jeśli uda Ci się przeczytać :)

   Usuń
 8. Lubię takie tematyczne poradniki, zawsze znajduje w nich coś co chcę wykorzystać w swoim życiu, aby je "polepszyć"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie dzięki takim książkom można coś polepszyć w naszym życiu :)

   Usuń
 9. Wspaniała książka. Zapisuje na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam podejście takie,że pracuję, by żyć - a nie żyję,by pracować. Praca nigdy nie powinna być na pierwszym miejscu,są rzeczy ważne i ważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze napisane :) dokładnie tak samo myślę.

   Usuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...