9 sty 2019

Żyj lepiej, kochaj mądrze wyd. PWN.

Witam,Jakiś czas temu przeczytałam bardzo fantastyczną książkę, która osobiście mi otworzyła szerzej oczy na pewne sprawy z dziedziny psychologii, zachowania osób czy też sposób i schemat myślenia. Pochodzi ona z wydawnictwa PWN i nosi tytuł: Żyj lepiej, kochaj mądrze. Autor: Philip Zimbardo, Rosemary Sword. Tłumacz: Olga Siara. 

Książka swoją premierę miała w maju 2018 więc już od jakiegoś czasu jest na rynku. Jest ona w miękkiej oprawie i choć jest cienka, liczba stron 176, to jest napisana w sposób zwięzły, ale treściwy i zawiera większość dokładnie opisanych zagadnień ze sfery psychologicznej. Jeśli tylko potrzebujecie i chcecie zmienić sposób swojego myślenia czy nastawienia warto przestudiować tą literaturę. Autorzy książki wypunktowali i pokrótce omówili każdy rozdział z najważniejszych etapów, jakie my ludzie podejmujemy, czyli decyzje pod wpływem postrzegania czasu. Co możemy zrobić na toksyczne relacje, jak rozpoznać dręczycieli, jak radzić sobie z odrzuceniem, sprawy seksu, wychowanie dzieci, stres, szczęście itp. problemy.


Wyobraź sobie, że możesz wyzwolić się od całego zła, jakie spotkało cię w życiu. Masz możliwość zostawić za sobą toksyczne związki, tragiczne sytuacje, lęk przed utratą partnera i złamanym sercem czy ból fizyczny, psychiczny i emocjonalny? Co robisz?

Zastanów się, jak by to było, poczuć się naprawdę szczęśliwym i odnaleźć sens życia; uwolnić się od destrukcyjnych schematów myślenia i reakcji, które prowadzą do negatywnych doświadczeń, oraz od toksycznych ludzi i sytuacji, które cię ograniczają? Jaka byłaby Twoja reakcja, gdyby okazało się, że od lat patrzysz w złym kierunku – wracasz do przykrych doznań z przeszłości, zamiast spojrzeć przed siebie, na przyszłość pełną bezkresnej nadziei?

A co, jeśli rozwiązaniem jest coś tak prostego jak zmiana nastawienia? Może wystarczy uświadomić sobie, w jaki sposób traktujesz czas – jak postrzegasz przeszłość, teraźniejszość i przyszłość? Czy nie chcesz wywołać pozytywnych zmian w każdym aspekcie swojego życia – począwszy od relacji intymnych i kontaktów z rodziną, współpracownikami, kolegami ze szkoły i przyjaciółmi? Czy to wszystko może się wydarzyć, jeśli po prostu zaczniesz inaczej patrzeć na swój świat?

Kluczowe pytanie: czy wiedząc, jak to zrobić i mając taką możliwość, skorzystasz z nadarzającej się okazji? Jeśli odpowiesz twierdząco, to jesteśmy w domu; masz przed sobą właściwą książkę i możemy brać się do pracy!


Książka zawiera 8 rozdziałów, które uwierzcie szybko się czyta. Ja, by lepiej zrozumieć sens tej książki, nie czytałam jej na wyścigi, że jest cienka i szybko ją skończę czytać. Czytałam umiarkowanym tempem, a nad niektórymi rozdziałami zatrzymywałam się i myślałam, analizowałam, wyciągałam wnioski. Niektóre rozdziały jak: toksyczne relacje czy dręczyciele i ich ofiary - były tak prawdziwe i często spotykane w codziennym życiu, że lepiej tego ująć w tej książce nie można było. Każdy prędzej czy później będzie w takiej relacji, czy to w pracy, w domu, wśród znajomych, a nawet bliskich przyjaciół. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo myślimy że to Nas nie dotyczy, że to nie Nasz problem - a jednak. Ile jest przypadków osób, które spotykają się z toksycznością, manipulacją, wykorzystywaniem na co dzień, a nie umieją się stosownie odezwać, czy zmienić swojego nastawienia. Ile jest przypadków dręczycieli. Tacy ludzie, którzy myślą, że nic złego nie robią - właśnie robią, a tego sami nie widzą. Jest więc wiele osób, które czasem boją się coś komuś powiedzieć szczerze, bo boją się reakcji. Osobiście powiem, że ja sama od jakiegoś czasu, zaczynam traktować innych tak jak sama jestem przez nich traktowana. Nie wynika to z egoizmu, ze złośliwości, z odegrania się na kimś. Otworzyłam oczy na to, że nie daje się wykorzystywać, nie daje sobą manipulować. Lubię pomagać, ale jeśli zawsze jest to tylko w jedną stronę - to zaczyna zapalać się lampka. Jeśli tylko coś takiego i Ty czujesz od razu reaguj. Należy się otrząsnąć z tego negatywnego obszaru. To może być trudne na początku, ale da się to zrobić, bo trzeba zmienić swoje nastawienie. I wiele takich przykładów, można na każdy tak krótki rozdział pisać, ale uważam, że należy to samemu przeczytać, bo to trudny temat, ale bardzo ważny dla każdego. Autorzy owej książki, dają nam wskazówki i jak radzić sobie w trudnych dla Nas sytuacjach nie tylko tych obecnych, ale i tych które zdarzyły się w przeszłości, które cały czas gdzieś tam w Nas tkwią i nie dają szczęśliwie funkcjonować tu i teraz.


Jeśli lubicie zagłębiać się w ludzką psychikę, tematy tak prawdziwe i ważne, zrozumieć jak żyć lepiej i kochać mądrzej - koniecznie przeczytajcie i Wy tą wspaniałą książkę.pozdrawiam,

Donna

11 komentarzy:

 1. Lektura idealna dla mnie-uwielbiam wszystko, co związane z ludzką psychiką, zachowaniami czy problemami 🙂

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna recenzja a książka zapowiada się ciekawie. Uwielbiam poradniki więc to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Baaardzo lubię tego typu książki, na pewno by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z dziedziny psychologii powiadasz koniecznie muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 5. Wsrod poradnikowych propozycji ciezko trafic na cos co zaspokoi nasze potrzeby w 100%. Na ksiazke, z ktora zgodzimy sie calkowicie. Ja jednak lubie takie czytac i dowiadywac sie ciekawych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się bardzo ciekawie, zapisuję tytuł na liście książek do przeczytania na ten nowy rok

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta lektura powinna się znaleźć w domowej biblioteczce mojej siostry, to jej klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio koleżanka polecała mi tą książkę. Chyba jest mi pisana :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na mnie takie książki nie działają :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy napisany komentarz :)
Osobiście usuwam wszelaki spam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...